Psihologa padomi - kā tikt pāri zaudējuma sāpēm, tuvinieku mūžībā aizvadot.

09. februāris 2021.

“Pārdzīvot, tikt pāri zaudējuma sāpēm, nenozīmē aizmirst - pārdzīvot nozīmē, iemācīties šo zaudējumu pieņemt un turpināt dzīvot savu dzīvi pilnvērtīgi.”

Atvadas un sēras

Ekstremālas dvēseles sāpes

“Ekstremālās dvēseles sāpes” - šis ir psiholoģijas termins, kas apzīmē stāvokli, kurā cilvēks nokļūst uzreiz, tikko saskaroties ar ziņu par tuvinieka nāvi. Parasti šis stāvoklis ilgst līdz trešajai - devītajai dienai. Taču, tas var arī ieilgt līdz četrdesmitajai dienai.

Ļoti svarīgi, lai šajā periodā, it īpaši pirmajās divās, trijās nedēļās, zaudējumu pārcietušo cilvēku neatstātu vienu ar savu sāpi, bet būtu kāds pastāvīgi līdzās, ar ko viņš varētu dalīties savās sajūtās.

Svarīgi ir neapslāpēt savas skumjas un sāpi, nebēgt un neizvairīties no šīm sajūtām. Emocijām jādod iespēja izpausties - raudāt, kliegt, ja tas nepieciešams. Tikai no tā, kas ir pārdzīvots un izsāpēts, var pēc tam atbrīvoties.

Tikai izdzīvojot visas sāpes, var iziet no šī stāvokļa, un otrādi - ja visas sāpes tiek apspiestas un emocijas netiek izpaustas, tad tās var atrast sev izpausmi cilvēka ķermenī, bēdu nomāktais cilvēks var saslimt, pie kam, pat nopietni.

Praktiski ieteicamās darbības kritiskajā brīdī

Kritiskajā brīdī, kad tuvinieka zaudējums ir tikko noticis, svarīgi, lai sāpju pārņemtajam cilvēkam līdzās būtu cilvēki, kas palīdzētu gan psiholoģiski, gan arī praktiski, organizējot bēres vai atvadas un tamlīdzīgi.

Tam nav jābūt kādam tuvam radiniekam vai draugam, taču, vēlams, lai šim cilvēkam piemistu tādas raksturīpašības kā izlēmība, aktivitāte, organizatoriskās spējas.

Cilvēkam, kas pārcieš zaudējuma sāpes, ir nepieciešams izrunāt visas savas bēdas, lai viņam būtu vieglāk pārciest visus turpmākos sekojošos praktiskos notikumus. Viņam nedrīkst likt sajusties arī kā vērotājam no malas šajos notikumos - vislabāk, ja viņš aktīvi, bet saviem spēkiem atbilstoši, piedalītos bēru organizēšanas procesā, lai būtu nodarbināts ar kādu nelielu darbību - veiktu pārrunas ar tuviniekiem, piedalītos galda klāšanā vai trauku mazgāšanā utt. Tas viss viņam palīdzēs neiegrimt sevī un savās sāpēs.

Atvadas palīdz organizēt visu ar bērēm saistītos pasākumus - uzticiet mums šo procesu - mēs ar sapratni izturēsimies pret sērojošā sāpēm, palīdzēsim viņam nelielās darbībās, lai cilvēks nejustos apjucis un vientuļš

Vēstule aizgājējam

Ļoti efektīva metode, kā atvieglot zaudējuma sāpes, ir uzrakstīt vēstuli mirušajam. Pat tad, ja nāve nav bijusi pārsteidzīga, vienmēr ir daudz nepateikta, neizrunāta….Rakstiet. Tas nepieciešams Jums, nevis aizgājējam. Ja Jūs kaut ko nepateicāt, kaut ko ne līdz galam noskaidrojāt, dariet to tagad. Izmantojiet šo brīdi. Nebaidieties kļūt smieklīgs tādēļ, ka vēstuli nav kur vairs nosūtīt, to var vienkārši sadedzināt. Svarīgi ir tas, ka uzrakstītās rindas ļaus Jums atbrīvoties no smaguma nastas, ko rada nepasacīts vārds, uzticiet to papīram.

Kādus nomierinošus medikamentus var lietot

Pirms bērēm, atvadu ceremonijas, atpazīšanas morgā vai citām traumējošām procedūrām, var lietot līdzekli “Korvalols” vai “Valokordīns” / 50-60 pilienus, izdzert vienu reizi/. Tas būs efektīvāk kā Baldriāna pilieni vai nomierinoša tēja.

Publicēts 09. feb 2021.

Neatliekamie pakalpojumi

Aģentūras "ATVADAS" speciālisti operatīvi un profesionāli reaģēs uz notikušo - neatkarīgi, kur noticis negadījums - mājās, slimnīcā vai nelaimes gadījums ārpus mājas

Sazinieties tūlīt
2069 2069

Šī mājas lapa ir izveidota, lai sniegtu pakalpojumus tiešsaistē un ļautu risināt visus jautājumus attālināti.

Aģentūra “ATVADAS” sniedz apbedīšanas pakalpojumus no 1993. gada un risina visus jautājumus, kas rodas pēc cilvēka nāves: apbedīšana, kremācija, laicīgā ceremonija un reliģiskie rituāli, dokumentu noformēšana, palīdzība pabalsta saņemšanā, transportēšana no Latvijas uz citām valstīm, apbedījumu vietu apkopšana un labiekārtošana. Aģentūra sadarbojas ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) un apdrošināšanas sabiedrībām.

Klientu pieņemšana notiek trijos ofisos, centrā - Bruņinieku ielā 64, Gaiļezerā – Hipokrāta ielā 2 k.17 un Brāļu kapu rajons – Aizsaules ielā 1.

Apbedīšana

Tradicionāla apbedīšanas - bēru ceremonija ar mirušā guldīšanu zemes klēpī - apglabāšanu kapos

Kremācija

Kremācija kā apbedīšanas veids ar atvadu ceremoniju un ķermeņa kremēšanu krematorijā ar pelnu kapsulas izsniegšanu

Kapu labiekārtošana

Visa veida kapu labiekārtošana un kopšana, kapu pieminekļu izgatavošana, kapavietas rekonstrukcija un restaurācija

Repatriācija

Miruša cilvēka ķermeņa nogādāšana no ārzemēm uz Latviju vai no Latvijas uz ārzemēm, profesionāla un ātra saziņa, formalitāšu nokārtošana.

Atlaides līdz 15%*

Izvēlieties jebkuru jums nepieciešamo pakalpojumu, aizpildiet savus kontaktdatus un uzsāciet pilnu pakalpojuma kalkulāciju - Jūs varēsiet izvēlēties vajadzīgo kapsētu, ceremonijas norisi un nepieciešamos apbedīšanas piederumus.


*Veicot pasūtījumu mūsu online birojā, Jūs būtiski ekonomējat savu un mūsu laiku, tādēļ varam Jums piešķirt maksimālas atlaides līdz 15% no pasūtījuma summas.

Apbedīšanas aģentūra "ATVADAS" piedāvā preces bērēm un apbedīšanas piederumus plašā sortimentā, kurus var iegādāties arī internetveikalā attālināti.

Apbedīšanas aģentūra "ATVADAS" piedāvā dažādas preces bērēm un apbedīšanas piederumus plašā sortimentā - zārkus, krustus, bēru vainagus un citas preces atvadu ceremonijai, dažādu muzikālo pavadījumu bērēs, to visu var arī pasūtīt internetveikalā attālināti.

Preču katalogs
Uzsākt